LAT / ENG / RUS /

Purvīša balvas 2018. gada otrā ceturkšņa nominanti

Purvīša balvai 2019 2018. gada otrajā ceturksnī nominēti Kristaps Epners, Anda Lāce un tekstu grupa ‘’Orbīta’’

 

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2018. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam, Purvīša balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019. gada aprīlī, ir nominējusi:

 

Kristapu Epneru par darbu ‘’Forget Me Not’’ Kristapa Morberga rezidencē Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.)

 

Nominācijas pamatojums: ‘’Divos video darbos izvērstais stāsts par dzejnieka Miervalda Kalniņa labprātīgo došanos uz Sibīriju dažādo mūsu izpratni par šī reģiona kultūrvēsturisko nozīmi. Atrašanās dziļā perifērijā spēja sniegt drošību un patīkamu vientulību kā peldēšana laivā vienatnē ezerā. Vienlaikus tā bija piedzīvojumiem bagāta, nepieradināta teritorija, kurā smelties interesantu vielu kā hronikai, tā sarakstei ar labāko draugu un dažādām radošām izpausmēm. Šeit nav nekā no traumatiskajiem stāstiem par izputināto dzīvi un zvērīgajiem apstākļiem,’’ izvēli pamato mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle.

 

Tekstu grupu ‘’Orbīta’’ (Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un Aleksandrs Zapoļs) par izstādi ‘’No kā rodas dzeja’’ peldošajā mākslas galerijā ‘’Noass’’ (16.05.–14.07.2018.)

 

Nominācijas pamatojums: ‘’Izstādē ‘’No kā rodas dzeja?’’ viss ir tik gaumīgs, tik stilīgs – tieši tas, ko mēs gaidām no māksliniekiem. Tomēr ne tikai atminamu motīvu izmantojums un lietpratīga apspēle padara šo izstādi tik kārojamu, tik gandarījošu vismaz manas paaudzes skatītāja acīm. Vislielākie nopelni, bez šaubām, pienākas intonācijai – labi pazīstamajai grūtsirdībai, kas sajaukta ar maskulīnu sapņainumu,’’ – mākslas kritiķis Vilnis Vējš.

 

Andu Lāci par performanci ‘’Daudz laimes’’ Rīgas performanču festivāla STARPTELPA ietvaros (15.06.2018.)

 

Nominācijas pamatojums: ‘’Prieks, ka māksliniece turpina attīstīt sev raksturīgo smalki daudznozīmīgo un nebūt ne vienkāršo ķermeņa un telpas valodu. ‘’Daudz laimes’’ šķiet izcils piemērs tam, kā caur mākslu iespējams pietuvoties jēgpilnajam – nekāda patosa, uzbāzīgu vēstījumu vai pseidofilozofisku klišeju. Anda Lāce dzīves trausluma skaistumu izdzīvojusi caur emocionāli jaudīgu simbolismu. Viņas performances lakoniskais eksistenciālisms ir nospriegots līdz tai pakāpei, kurā mākslinieciskā realitāte šķiet patiesāka par dzīvi,’’ stāsta Santa Hirša.

‘’Andas Lāces performance ‘’Daudz laimes’’ ir vēl viens mēģinājums panākt izlīgumu ar vainas apziņu, kas pulsē attiecībās starp labu gaumi un padomju vidusšķiras vēsturi kā personīgo mantojumu. Viņai tas ir izdevies bez ciniskas augstprātības vai hipsterīgas asprātības. Tiešā un pārnestā nozīmē balansējot starp nostaļģiju un šodienas pragmatismu, viņa pārkausē ‘’less is more’’ principu mokoši garas ilgstamības performancē,’’ papildina mākslas kurators Kaspars Vanags.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja desmit mākslas notikumus, tai skaitā:

  • Ievas Epneres videodarbu ‘’Zaļā skola’’ izstādes ‘’Pārnēsājamās ainavas’’ ietvaros LNMM (28.04.–17. 06.2018.);
  • Katrīnas Neiburgas darbu ‘’Mazsālītie garie gurķi’’ un Andra Eglīša un Katrīnas Neiburgas kopdarbu ‘’Ligzda’’ Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.);
  • Mētras Saberovas darbu ‘’Putty’’ izstādes ‘’Glandula Mammae’’ ietvaros Paula Stradiņa Medicīnas Vēstures muzejā (30.05.–02.09.2018.);
  • Pauļa Liepas darbu sēriju Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.) un viņa personālizstādi ‘’Kas ir šis laiks?’’ Māksla XO galerijā (30.05.–26.06.2018.);
  • Ērika Apaļā gleznu sēriju ‘’Diaries from Earth’’ Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.);
  • GolfClayderman personālizstādi ‘’Mīlas viesulis Golfa klubā’’ LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (15.06.–29.07.2018.);
  • Ausmas Auziņas personālizstāde ‘’Iztēle ir īstenība’’ galerijā ‘’Istaba’’ (21.05.–14.07.2018.).

 

EKSPERTI 2017. – 2018. GADĀ

 

No 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule – Hirša.

 

PURVĪŠA BALVA

 

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”, ceturtā Purvīša balvu 2015. gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”, bet piekto Purvīša balvu 2017. gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu “Dziesma”.

 

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA „Alfor”. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas biedrība „Mākslas platforma”, kultūras projektu aģentūra INDIE un aģentūra „P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.

Projektu atbalsta: SIA „Alfor”